Martin Laco – NePoPo® Gold Multipricator

Systém NePoPo® je čím dál tím více populárnější. Na seminářích, akcích a výcvikových víkendech vídám čím dál více lidí, kteří tomuto systému podlehli. S tím ale samozřejmě vidím i časté a opakované chyby, které na cestě za poznáním NePoPo® dělají. Některé jsou přirozené z nedostatku zkušeností, některé ze špatného pochopení, ale velmi často také proto, protože dostali špatné informace.

Krmná dávka ve výcviku

Vidím dva extrémy nepochopení používání krmiva ve výcviku.

První je, když psovod používá krmivo všude a psa doslova uplácí za všechno. Za trénink, za přivolání, za pozornost na procházkách, za to, že jde do klece, do auta. Za všechno. Když k tomu přidá klikr, kliká každou chujovinu. Ze stále dostupné misky s krmivem je stále dostupný psovod, který krmivo cpe během dne do psa jak do husy. Toto není NePoPo®. Food drive = nula. Vnitřní touha psa = nula. Vnitřní touha psovoda trénovat a psa odměňovat = 100.

Druhý extrém je, když psovod krmivem vydírá psa ke spolupráci. „Bond“ mezi psem a psovodem není. Psovod vnímá psa jen jako nástroj k vlastnímu uspokojení ega, dosáhnutí sociálního statusu, následování vlastního přesvědčení nebo poklon. A aby toho dosáhl chová se k vlastnímu psovi jako otrokář. Žádný otrok však nemá rád práci pro svého „pána“.

Krmivo je přirozená motivace pro každého psa. Cílem je naučit psa, že za získání krmiva nese zodpovědnost pes. Cesta k získání je „challengující“ a zábavná. Jako když víte, že musíte chodit do práce, protože potřebujete peníze ke své obživě. Ale v práci je zároveň skvělá parta, váš šéf je nejlepší kámoš a práce je pro vás koníčkem, ale s pevně danými pravidly.

Klikr

V NePoPo® klikr musí být nabitý DYNAMITEM. Nabíjíme tedy klikr Jackpotem. Pokud pes nemá vnitřní Food drive, nelze klikr nabít. Klikr nabitý pamlsky, hrstičkami, různými hodnotami je tak hrubou chybou.

Musí to být JACKPOT. Takto nabitý klikr je kritickou ingrediencí při pozdějším tréninku, kdy přecházíme do proměnlivého systému odměňování za cílem zvýšení dopaminu, aby se cvik stal sám o sobě odměnou. Bez tohoto to není možné. Naopak se špatně nabitým klikrem dojde při proměnlivém odměňování ke snížení drivu a postupnému vyhasínání.

Další často chybou je používání více markerů. Nejčastěji KGS a terminant. Klik, dvojklik. Přemosťovač, uvolňovač. Pokročilá práce s klikrem a podobné nesmysly. Toto jsou všechno techniky, které mají své místo při práci s divokými zvířaty, rodinnými psy apod. Všude tam, kde chcete snižovat drive, frustraci, apod. 

V NePoPo® chceme opak. Proto používáme jen a pouze klikr jako terminant. Kdy pes sám po signálu MUSÍ ukončit cvik a dojít si pro odměnu.

Signály pro začátek a konec lekce

Signály pro začátek a konec lekce jsou nutností. V NePoPo® tvoříme cviky pomocí shapingu a aktivitu je třeba kontrolovat. Nechceme aby nám pes nabízel během běžného dne, procházky apod. Je proto pomocí signálů předem stanovená doba pro toto nabízené chování.

Avšak co vidím často je nepochopení těchto signálů. Správně je signál pro začátek svolením, signál pro konec je „trestem“ a kontrolou. Svolením proto, že pes celou dobu chce trénovat a nabízet, trestem proto, protože nechce končit.

Nemá tedy cenu napodmiňovávat tyto signály, pokud s námi pes trénovat nechce a psa pomocí napodmíněných signálů do tréninku tlačit. Stejně tak psa do tréninku uplácet nejčastěji klikáním a odměňováním pozornosti. To je jak kdybych zaměstnanci zaplatil jen za to, že přišel do práce. Takže motivační osy, vodoo tance, utíkání, chlácholení apod. do NePoPo® nepatří. 

Touha trénovat musí jít ze psa. Nikoliv jako reakce na okolí.

Klikr trénink není NePoPo® Shaping

NePoPo® shaping je úplně jiný než klikrtrénink. Často vidím, že lidé shapují chování jako v pozitivce. To jsou ale úplně odlišné přístupy.

Častou chybou je, že kritéria jsou příliš nízká. Aneb pozitivka říká, po co nejmenších kritériích, aby se zvýšila šance na úspěch. Nene, to je super pro mořské savce, kde je nebezpečné, aby se objevila frustrace z neúspěchu. 

Ale v NePoPo® je to jinak, není lepší pocit, než úspěšné překonání výzvy (ne malého kritéria). Takže shaping musí být náročný, ale s šancí na úspěch. A tady už je to o tom správném citu, který získáte jedině praxí.

Dalším neduhem je, že lidé říkají, že dělají shaping, ale shaping to ve skutečnosti není. Často se jedná o kombinaci lákání, targetingu a poté shapingu. Dát psovi žrádlo na target nebo odměňovat na target je lákání. Pes na cvik nepřišel. To, že se pak přejde na klikání na dálku, na tom nic nemění. V NePoPo® pomáháme jak nejméně je nutné, cílem je, aby pes cvik vynalezl v celé šíři. Technicky je to pro psovoda velmi náročná disciplína.

Pokud máte kritéria nízká, kombinujete luring a targeting se shapingem = budujete hloupého a líného psa. Není pak divu, že máte psa, který se neposouvá dostatečně rychle, často musíte pomáhat, vracet se o krok zpět, apod. A v NePoPo® budujeme přesný opak. Chceme psa, co vyhledává výzvy, těžké úkoly, naučil se ovládat frustraci, překonávat překážky. Jeho nervová soustava je silná!

Jak však udělat to, aby pes vymyslel cvik k noze, ke mně, aport, stopu, obrany. No to je ta pravá kynologická výzva. Shaping chození na target je pouze školka. Pokud chcete NePoPo®, váš um v shapingu musí být na univerzitní úrovni. Jak na to? Praxe 🙂

Dalším bodem nebo spíše mýtem je, že v NePoPo® shapingu používáme EO jako tlak. To není pravda, to by pak nebyl shaping, ale pes na joystick. To přeci nechceme.

Přílišný fokus na techniku

Psovodi mají často pocit, že těch věcí je příliš a nutí je tlačit tato situace na pilu, aby vše stihli. Jakmile začnou tlačit na pilu, často jim unikne, že ignition je pryč. A paradoxně ještě více začnou tlačit na pilu. Začnou pilovat technické věci bez drivu a zápal je fuč. Technika zabíjí drive!

Jenže hlavní složkou NePoPo® je Heart and Soul! Svítící oči! Ocas dominantně nahoře! Obrovský zápal. Jen s takovým zápalem může jít trénink mílovými kroky kupředu. Jen s takovým zápalem můžete dělat tisíce nutných opakováních, abyste dosáhli reflexu. Tedy Always on Cue with Heart and Soul!

Negativní posílení

Znáte pípání v autě při nezapnutí bezpečnostních pásů? Tak tato forma negativního posílení je korekcí. Tento způsob negativního posílení vidím často a lidé tomu říkají NePoPo. Bohužel toto není NePoPo®, toto je PoPone. 

Často vídám lidi, kteří s obojky od Martin System i pomocí nízkých stimulů takto psy trénují. Pomocí nízkého tlaku se snaží postihnout nežádoucí chování a skončit tlak při žádoucím chování. Bohužel se jedná o PoPone.

V NePoPo® totiž přidáváme tlak při žádoucím chování, nikoliv při nežádoucím, s cílem posílit žádoucí chování tak, aby korekce nebyla třeba.

Chybějící základní abeceda

V NePoPo® máme jasnou filozofii. Nejdříve socializace, Abeceda pro život (auto, veterina, odpočinek apod.), poté ignition trénink, poté rozvoj dovedností (shaping, motorika, luring, tlak jednotlivými obojky, ruce, EO, bedýnky, apod.), poté chování (držení, pouštění, obíhání, apod.) a až poté tvorba jednotlivých cviků.

Jako častou chybu vidím dva extrémy. Psi, kteří jsou ve „štěněcím“ tréninku příliš dlouho. To jsou ti, o kterých se o NePoPo® říká, že celý život strkají hlavu do bedny. A na této úrovni končí.

Nebo druhý je ten, že psovod chce tvořit cviky, ale ten základ nemá vybudovaný nebo ho má špatně vybudovaný.

Závěr

NePoPo® je skvělý systém. Kynologicky je to však těžký systém pro pochopení, ještě těžší pro uchopení. S rostoucí popularitou je zde i řada špatných informací, předsudků apod. S rostoucím počtem NePoPo® instruktorů se potýkáme i s nepřesnými informacemi přímo od nich. To je cena za popularitu.

Poznávací znamení NePoPo® je „Always on Cue with Heart and Soul“. Úroveň, kdy pes za jakýchkoliv situací (vždy) plní své úkoly s obrovským nadšením. Tedy hledejte instruktora, který této úrovně se svým vlastním psem dosáhl. Nelze vysvětlovat recept, který člověk nikdy sám neuvařil.

A především, když ty správné informace máte. Začněte s nimi vařit, jinak recept nikdy nepochopíte. To je jedna z největších chyb. Lidé se bojí praxe, bojí se chyb. Nebojte se! Dělejte chyby! Učte se z nich!

Sdílej článek:

4 názory na “Nejčastější chyby, které psovodi dělají v NePoPo®”

  1. Stano Smerek

    Super článok, ďakujem. V krátkom článku zhrnuté podstatné problémy hlavne pre začiatočníkov.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám naše články?Nezmeškejte další článek

Odebírejte newsletter

Další články