Martin Laco – NePoPo® Gold Multipricator

Psího parťáka jsem si přála od dětství. Jimmyho jsme si vzali z útulku Na konci světa, měl 4 měsíce, klasickej vořech. Věděli jsme, že je mix německého ovčáka s labradorem, že je aktivní, rád spolupracuje. Neměli jsme velká očekávání a cíle, neplánovali jsme konkrétní výcvik nebo sport, stačil nám parťák na procházky, turistiku, čas v lese a na chalupě, občas ve městě na kafe. 

Přečetla jsem spoustu internetových diskuzí i knih, od Rudy Desenského po pozitivní trénink. Jako učitelka jógy jsem k prezentaci pozitivky měla blízko – vše po dobrém, bez nátlaku, bez stresu, s odměnami, podložené moderním výzkumem a psí psychologií. Na teoretické úrovni to vše znělo pohádkově. Klasickej cvičák pro mě nepřipadal v úvahu, i když psi od kamarádů, kteří byli nervově stabilní a poslušní, právě touto klasikou prošli. Představovala jsem si tlak, řev, stres, fyzické tresty. Pozitivka nabízela přesný opak, takže bylo rozhodnuto. 

První týdny
WhatsApp Image 2024-05-09 at 20.05.58

Po příjezdu byl Jimmy zlatíčko. Rychle se učil a reagoval, zvykal si na město, zvuky, chaos a ruch. V kavárně mi usínal u nohou pod stolem. Za pejsky tahal jako normální nadšený štěně. Se všema kamarád, dnes mu říkáme Dan Nekonečný – party pes. Zaplatili jsme si online kurz, začali s pozitivním tréninkem, instagram plný trenérů a podcastů, navštívili jsme lekce ošetření se souhlasem. Vše vypadalo, že jsme na dobré cestě, nechtěla jsem nic podcenit. 

Brzy po aklimatizaci se projevila Jimmyho povaha – ve zkratce, divočina. Jiná štěňata se držela svých páníčků, Jimmy si ale běhal, kde chtěl, nezávislá samostatná jednotka. Pustit ho ze stopovačky bylo nemyslitelné. Potkat venku jiného psa znamenalo cirkus plný kňučení a tahání na vodítku. Před každou procházkou jsem se musela obrnit trpělivostí. Je to přece štěně, mladej pes,  S hlavou plnou teorií a “správných” postupů, s důvěrou v metodu, jsem začala přehlížet, že prakticky v reálném světě, se vše bohužel spíš zhoršuje. Velmi brzy přišla nálepka “reaktivec”.

Realita stresujících procházek

Motivace na jídlo nikdy nebyla problém, plná pamlskovnice byla samozřejmostí. Od granulí, přes piškoty, po voňavý pamlsky či párečky. V našem kontextu spíše úplatky – Jimmy si jídlo rád vzal, i udělal co se po něm chtělo, následně ale pokračoval v bláznění. I na obyčejný venčení jsem chodila ověšená jak vánoční stromeček. Pamlskovnice, stopovačka, krátký vodítko, puller, klikr…trénovali jsme doma, v jednodušším prostředí, což mi vždy dalo pocit, že to začíná fungovat, od klidu na dečce po chůzi na vodítku, vyjít z domu bylo ale peklo. Vyhýbali jsme se psům, odváděli pozornost od triggerů, na procházky chodili do míst, kde jsme neměli koho potkat. Ráda jsem venčila brzy ráno nebo později večer. 

Ve městě složitý. Jít na kávu či pivo a chtít po něm, aby mezi lidmi, nedejbože dalšími psy, jen tak ležel a byl v klidu, nereálné. Příliš zajímavé prostředí, motivace nízká, ignorace, kňučení a dožadování se. Kamarádka, která měla charakterově línějšího a klidnějšího psa, nechápala, kde je problém a co děláme špatně – jí vše “fungovalo”, tehdy mi nepřišlo zvláštní, že psovi cpe pamlsky za každou blbost, každých pár minut, ani to, že je její pes tlustej. Jiná kamarádka byla zase pyšná na to, kolik času psovi věnuje. Hodiny procházek denně, aby se unavil a byl doma klid. S normální prací opět nereálné.

Okolí včetně rodiny mi dávalo najevo, že mám vlastně nevychovanýho psa, kterej si dělá, co chce, a manipuluje mě jak potřebuje. Komunita, která jela stejný styl tréninku, mě ale uklidňovala – chce to čas, s reaktivcem je to těžký, buď trpělivá. Zjednodušuj prostředí, je ve stresu, proto nefunguje. A tak se vše začalo točit kolem psa a jeho potřeb.

NePoPo®

Když jsem poprvé viděla video Martina s Raven, nechápala jsem. Jak to, že někdo má doma pudově silnýho, dominantního, drivovýho crazy maliňáka, kterej ale nadšeně spolupracuje a úroveň poslušnosti i tréninku má tak vysokou? Asi genetika. Já mám doma ale přece malýho vořecha, a nejsem schopna ho přimět ani k normální chůzi na vodítku, pokud mu zrovna nemávám pamlskem před čumákem. Postupné odstraňování odměň nám nefungovalo, okamžitě ztratil zájem spolupracovat. Nezvládla jsem mu srozumitelně vysvětlit cvik, natož aby chápal důsledek nebo korekci. Občas mi ruply nervy a cítila jsem výčitky, že dělám vše špatně. 

Rychlost, s jakou se nám změnil život, po pár trénincích s Martinem, mě šokovala. Výmluvy na reaktivitu skončili, dostala jsem zpětnou vazbu, která pro mě emočně nebyla příjemná, a začali jsme měnit přístup. Budování food drivu a motivace, luring, nepopo shaping, negativní posílení, díky kterýmu nebyla korekce téměř třeba. Některé věci jsme znali, jiné byly zcela nové.

Práce s pomůckami, od vodítka, přes lanko, po elektronický obojek. Žádnej řev a tlak a stres, naopak stoický klid. Na Jimmym bylo rychle vidět, jak pro něj vše začalo být srozumitelnější. Měnil se před očima, byl stabilnější. Narostlo mu sebevědomí. Poznával hranice. Moje představa o korekcích a pomůckách se s postupnou edukací zkrátka úplně otočila. Jako lajk a pozitivkář to pro mě bylo nepřijatelné, přece nechci způsobovat psovi stres, a už vůbec ne bolest. Bylo to velkým prozřením, uvědomit si, že pes sám určuje, co pro něj je a není korekcí, a dokonce, že na korekci může reagovat pozitivně, pokud je naučená správně, že se nejedná o jednoduché trestání nebo týrání. Můj dřívější pohled mi přijde úsměvný. 

Jsem přirozeně přemýšlivej člověk, teorie mě zajímala a dělalo mi dobře, chápat vše kolem. Na některé otázky jsem ale záměrně nedostávala odpovědi, prý si na to musím přijít praxí. Frustrující, ale vlastně zcela logické, něco podobnýho sama učím v rámci jógy – i když vám někdo dá odpovědi, není to stejné, jako příjít na ně sám. A nestačí na to jít přes teorie a filozofické úvahy u kafe, či to vyčíst z knih. 

Největší zlom na mé straně přišel, když jsme spolu začali bydlet, a měla jsem možnost nejen koukat Martinovi pod ruce, ale sama trénovat psy, co k nám přišli na tři týdny na bootcamp, a u kterých se problematická témata pořád opakovala – základní poslušnost, přivolání, chůze, výchova, motivace. Z teorie se stala praxe a konečně jsem sama nacházela odpovědi. Jak se určitá chování řetězí, že za reaktivitou je často schovaná rozmazlenost, jak se pes promění, když je bez majitelů, a prozradí svým chováním, jak to u nich doma doopravdy funguje, a že spousta věcí, co nám majitelé říkají, nejsou tak úplně pravda. Čím víc psů a majitelů k nám přišlo, tím víc jsem si uvědomovala, jak můj vlastní pohled na Jimmyho na začátku naší cesty nebyl objektivní, a že jsem si spoustu věcí vysvětlovala špatně, i přes pocit, že ho znám nejlíp. Kynologicky bohužel ne. 

Roky jsem se trápila se základními věcmi, a najednou máme tento základ hotovej u cizích psů, za tři týdny, včetně navazování vztahu, čitelných hranic, samotného tréninku. A ještě u toho pes vypadá sakra dobře a na trénink se těší. Wow. A to u nás byli obyčejní rodinní pejsci, i nervově nestabilní nepředvídatelní magoři, různá plemena od bullů po ovčáky, i voříšci. Jejich proměny mi vyrážely dech. A ta Jimmyho proměna hřeje u srdce nejvíc.

Jak to máme teď?
414721298_18406688632035698_1726909376385704886_n

Jimmy nadšeně poskakuje, když beru do ruky EO, strká do něj hlavu a vyžaduje trénink. Poslušnost, pachové práce, a hlavně nepopo shaping, vše ho strašně baví. Při procházkách v lese je to konečně parťák, jakého jsem si přála. Běhá na volno, užívá si svobodu, pořád mu zůstala zdravá míra chuligánství. Nechtěla jsem psa utlumovat, a to se povedlo. Charakterově dacan, kterej ale poslouchá a ví, co se po něm chce. S nadšením. Heart and soul měl vždycky. Teď už máme heart and soul, on cue 🙂 propojili jsme to nejlepší z klasiky i pozitivky a moderny, vše do sebe krásně zapadlo. 

Po společných výletech se mi Martin směje, jak jsem na Jimmyho pyšná. Je to obrovská radost a úleva. Vždy jsem záviděla párům, co chodí po horách a lesích se psem na volno, se spolehlivou poslušností, užívají si společný čas, bez stresu. Teď jsme takhle spokojení všichni, lidi i pes, a jsem za to vděčná.

Kateřina a Jimmy

Sdílej článek:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám naše články?Nezmeškejte další článek

Odebírejte newsletter

Další články