Z výše uvedeného vyplývá, že polidšťování, tedy dávání psům, lidský způsob myšlení, uvažování, učení, emocí, schopností empatie apod. ve skutečnosti staví hluboký příkop v tom, abychom si rozuměli s naším psem.
Například laická veřejnost si myslí, že pes je empatický a reaguje na naši intonaci hlasu. Pes bohužel empatický není, on si jen pomocí zkušeností spojil danou intonaci s tím, jaký to mělo význam pro něj. Když psa odměňujeme, řada lidí má spontánně laskavou intonaci, a naopak když psa kárají, spontánně používají hrozivou intonaci. Dojde tedy k napodmínění intonace, nikoliv ke vcítění. V pracovním výcviku psů, kdy nám hrozivou intonací se snaží psa testovat, tohoto podmiňování využíváme. Tedy spojujeme hrozivou intonací s odměnou. Pes se poté hrozivé intonace neobává.
Pes tedy nedokáže vycítit naše emoce, nemá vrozený šestý smysl, empatii. Spousta věcí, která se laicky takto jeví, je pouze naučená dovednost (napodmíněná), tedy získaná zkušeností. Toto je z kynologického hlediska si důležité uvědomit, protože nám to pomůže pochopit řadu chování, například, že štěkání na jiné psy není způsobeno převzetím nervozity ze strany majitele.
Pes nemá dostatečně vyvinutý mozek pro pokročilé formy učení, chápání a uvažování v porovnání s člověkem. Pes je stále ve své podstatě „jednoduché“ zvíře, a nezměnilo na tom ani pár let soužití s člověkem. Největší službu našemu psovi prokážeme tím, že ho budeme brát jako psa, tím lépe pochopíme jeho potřeby, způsob učení a pomůže nám to ve společném soužití, výchově a výcviku.
Jak se lidově říká, že pes žije pouze přítomností, tak je to dané tím, že z výše uvedeného textu vyplývá, že k podmiňování dochází pouze do 3 vteřin. Nyní možná již i rozumíte, že pokud chcete podmiňovat (výcvik psa), timing je v kynologii kritická disciplína.
Zároveň je třeba nepodléhat marketingu, populismu a ohýbání slovíček. Slovo pozitivní neznamená nic hezkého, ale že je do chování něco přidáváno. Slovo negativní neznamená nic špatného, ale že se z chování něco odebírá. Slovo trest neznamená něco bolestivého, ale že se chování bude měně častěji vyskytovat.
Například rozšířeným mýtem je, že na začátku negativního posílení je pozitivní trest. Což je samozřejmě chybně. Jak již víte trest neznamená něco nepříjemného, ale že se četnost chování bude snižovat. Posílení naopak znamená, že se četnost chování bude zvyšovat. Pokud tedy tlak aplikovaný do chování zvyšuje četnost chování – jedná se o negativní posílení, pokud snižuje četnost chování – jedná se o pozitivní trest. Rozdíl je více než jasný a není zde žádná tenká linie.
Praktická aplikace výše uvedeného trvá roky. Proto se kynologem nelze stát přes noc nebo po přečtení pár knížek, či po absolvování online semináře. Každý se může naučit tyto fráze, jako si každý může načíst tisíce receptů. Nevěřte předříkávačům receptů. Ale až vaření lahodných pokrmů ukáže, zda jste vše pochopili. V kynologii platí to samé.