Martin Laco – NePoPo® Gold Multiplicator

Jak vybrat štěně je jedno z nejžádanějších témat obecně, i vy sami, moji sledující, jste měli zájem o zpracování tohoto tématu formou blogu. Tak pojďme na to 🙂

Jaké vybrat plemeno?

To je první otázka, na kterou si každý musí najít svoji odpověď. Chcete dělat mondioring na vrcholové úrovni? Z velké pravděpodobnosti se budete koukat po Belgickém ovčákovi. Chcete psa parťáka do rodiny k dětem, kde o psovi nebudete během dne pořádně vědět a bude bezúdržbový? Tak to naopak Belgický ovčák není dobrá volba, i když ve filmu John Wick vám byl sympatický.

Nezapomeňte, že pořízení psa je cca na 15 let, buďte tedy zodpovědní ve výběru plemene, dejte si čas, udělejte si domácí úkol a nestyďte si o výběru plemene i promluvit se zkušenými kynology.

Samozřejmě i mezi danými plemeny jsou jedinci, kteří mají individuality tak trochu mimo standart plemene, ale z hlediska pravděpodobnosti většina bude odpovídat standartu plemene.

Tím se vlastně oslím můstkem dostáváme k tomu, zda je vhodné si vzít psa bez PP nebo nějakého voříška z útulku. Na psa bez PP rovnou zapomeňte, neznáte zdraví, neodpovídá standartu plemene a tyto lidi ani nechcete podporovat.

A co nějaký voříšek z útulku? Je třeba pochopit, že je to loterie, především pokud si vezmete stěně. Může to být ten nejlepší pes, co jste kdy měli, ale také ta nejhorší volba, kterou jste kdy udělali. Je si třeba být vědom tohoto nemalého rizika. Toto riziko snížíte, čím staršího psa si z útulku vezmete, protože už přeci jen uvidíte daleko více.

Od chovatele? Z útulku? Na bazoši?

Já předpokládám, že moji čtenáři jsou přeci jen kynologicky trochu v obraze, takže kupovat psa na bazoši, předávat si psa na benzínce nebo před Kauflandem, to prosím opravdu nedělejte. Nejen, že z velké pravděpodobnosti toho budete litovat, ale ještě podporujete tyto překupníky a pochybné existence, kteří vydělávají na němých duších.

Tím se dostáváme k tomu, aby jste si tyto štěňata nebrali ani z lítosti, protože právě ten soucit je to, na co tito překupníci sázejí. Pozor i na záchranářský syndrom, abyste si nevzali psa, protože chcete mít ze sebe dobrý pocit, že jste nějakému psu pomohli, zachránili ho. To není zodpovědný přístup.

Pokud tyto pocity nemáte, ale chcete si vzít psa z útulku, kde spousta psů čeká na svoji šanci, žádný problém. Jen jak jsem již zmínil, může to být nejlepší pes (jako my máme Jimmyho, který je také z útulku, zachráněn z osady na východě Slovenska), ale také to může být ta nejhorší volba. Je si třeba být opravdu vědom tohoto risku, který je o mnoho vyšší, než když si vezmete psa od chovatele. Nebojte si najít útulek, který s vámi bude spolupracovat, který vám umožní psa pravidelně navštěvovat, venčit ho, i si ho půjčit na nějakou chvíli. Dobrý útulek vám toto umožní, protože ocení váš zodpovědný přístup a dobrý útulek chce dávat psy do rukou zodpovědných majitelů. bude hledat způsoby, jak vám vyjít vstříc.

A poslední a zaručeně nejlepší možností je chovatel.

Jak vybrat chovatele?

Pořízení psa od chovatele je o mnoho zvýšená pravděpodobnost, že koupíte psa bez zdravotních problémů a psa, který bude odpovídat charakteru plemene. Nicméně ani chovatel nemusí být zárukou, protože máme dobré, ale i špatné chovatele. A máme tady i takový nešvar, který nazývám: množení psů s PP.

Pojďme si tedy podívat na „red flagy“ při výběru chovatele.

Chovatel se nesmí živit chovem psů

Pokud se chovatel živí tím, že je chovatelem, je to první red flag. Dejte si tedy tu práci a zjistěte si tuto informaci, není to težké. Pokud je chov psů pro daného člověka obživou, je logicky motivovaný výhradně penězi. Potřebuje je k obživě, zaplacení složenek, apod. Kvalita chovu a chovatelský záměr jde stranou. Tito lidé chovají poměrně často, vybírají spojení podle vidiny nejsnadnějšího prodeje s nejvyšším ziskem, často svůj chov a prodej zabalují do marketingových líbivých omáček, apod. Potřebují totiž prodat.

Chovatel musí být zároveň kynolog

Jak říká Dr. Helmut Raiser: „Ti chovatelé, co chovají psi, ale zároveň je netrénují… jsou jako barvoslepí lidé, co se snaží popsat barvy.“

Chovatel musí tedy zároveň se psy trénovat. Jedině někdo, kdo má velké zkušenosti s výcvikem dokáže rozeznat vlastnosti jednotlivých psů a přiřadit je k jednotlivým činnostem, kde jsou výhodné nebo kde nikoliv.

Chovatel musí mít chovatelský záměr

Ptejte se po chovatelským záměru. Tedy, proč spojení těchto dvou. Co je výsledný záměr tohoto spojení, jaké výsledné vlastnosti jsou cílem. Co toto spojení přináší danému plemeni celkově. Tyto otázky si dobrý chovatel klade sám sobě před každým plánovaným chovem a je mnohokrát konzultovaný, neměl by být tedy žádný problém uspokojivě odpovědět. Chovatelský záměr by měl být hlavním znakem plánovaného chovu.

Dnes se však primárně chová pro peníze. Proto chovatelé vybírají slavné jedince nebo šampiony, nikoliv kvůli chovatelskému záměru, ale protože šance na prodej se ziskem se zvyšuje s inzerováním vrhu po úspěšných rodičích. Buďte tedy na pozoru, když chovatelským záměrem je počet titulů a zkoušek.

Chci štěně po svém psovi. To je další nebezpečný důvod k chovu, kdy je majitel zamilován do svého psa. Najde si tak sám argumenty, proč zrovna tento pes by měl mít štěňata a i si sám vykonstruuje chovatelský záměr. Buďte tedy velmi kritický v posuzování chovatelského záměru.

Jak vybrat štěně?

Pokud jste vybrali chovatele, kdy jste se vyhnuli všemu výše zmíněnému a chovatelský záměr je totožný s tím, co od svého psa očekáváte. Tak už zbývá jen vybrat správného psa z daného vrhu.

Pravidelné návštěvy jsou k ničemu, protože z hodinové návštěvy neuvidíte nic a ještě se psi mohou za změněných podmínek chovat jinak. Prostě se psy při návštěvě trávíte příliš málo času, abyste si na štěňata udělali objektivní názor. To byste tam museli být týden v kuse.

Z tohoto důvodu potřebujete zkušeného chovatele, kterého jste pracně vybírali a proto chovatel musí psy zároveň trénovat. Chovatel má totiž celý vrh neustále před očima a dokáže tak rozeznat jednotlivé charakterové rozdíly mezi štěňaty. Chovatel by si se měl sám od sebe zeptat, jaké jsou vaše plány a cíle se psem a následně vám chovatel vybere štěně z vrhu. Tady se kruh uzavírá, vy vybíráte chovatele a chovatel vybírá pro vás z vrhu psa.

Mé myšlenky

Hodně často vedeme debaty s přáteli, kynology, s klienty jak vybírám štěně já. Co sleduji. Řídím se vším, co je popsáno výše.

Když rozdělím typologii psů do dvou velkých skupin: dopamin psy (psi, kteří se frustrují, když nedostanou odměnu, lehce motivovatelní, vyhledávají aktivitu, aby se uvolnil dopamin v těle, happy projev, apod.) a naopak endorfin psy (psi, kteří se nefrustrují, když nedostanou odměnu, inteligentní, nezávislý, tvrdí, působí líně, nervově stabilní, divocí, živočisný, opravdový, naturálně pudově vybavení), tak mě osobně vyhovují endorfin psy, kdy naopak dopamin složku tréninkem dodávám. Dopamin pes je lehce cvičitelný, ale instalace „živočišnosti“ je velmi problematická.

Stejně se na to dívám i z hlediska chovu. A jsem i rád, že se na toto téma shoduji s Helmutem Raiserem, kdy jsme na toto téma vedli nespočet rozhovorů. Zajímavé je pro mě spojení endorfinové (divoké, živočišné a špatně cvičitelné) feny s dopaminovým psem. Toto je mimochodem i spojení, z kterého je moje Raven (charakterově po matce, vzhledově otec), často o ní říkáme: „craziness from mother side“.

Dneska jak již ale bylo zmíněno se chovají psi především podle počtu titulů a zkoušek, tedy cvičitelní. Poslušní. A naopak „divocí“ psi se dostávají na okraj populace, jejich krve je v chovu méně a méně a přitom je nezbytná pro udržení kvality pracovních psů. 

Bohužel na lepší zítřky to nevypadá.

Líbí se vám náš blog? Dejte nám prosím vědět do komentářů.

Sdílej článek:

2 názory na “Jak vybrat štěně”

  1. Výborný článek, lépe bych to nenapsala!👍
    Jen podotknu, že doufám, že rozum přece jen zvítězí a začne být znovu víc preferovaný a „tolerovaný“ pes se silnou osobností a určitou tvrdostí,
    Vyrovnaný, pracovní pes není vždy nutně jehňátko, ale určitě znamená pro chov a vývoj plemena daleko víc pozitivního, než často ke zklidnění překrmený, nepohyblivý, infantilně přátelsky zobrazovaný „mazlík“.
    To je můj názor!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám naše články?Nezmeškejte další článek

Odebírejte newsletter

Další články