Martin Laco – NePoPo® Gold Multiplicator

Poměrně často od mladé generace dostávám dotazy na téma, jak se stát trenérem psů. Trenérem psů je myšlen ten, co bude učit ostatní.

A já jsem nadšen, protože mladá generace je budoucnost kynologie. Přeci si nevezmeme, to co víme do hrobu. Každý kynolog by měl tuto generaci podporovat. Protože v přímém přenosu vidíme, že kynologie umírá. Pejskařina naopak zažívá boom. 

Klasické kynologického sporty (Sportovka, IGP, ringsporty nebo lovecká kynologie) umírají, máme méně lidí, cvičáky postupně mizí. Naopak pejskařina roste a nimi i pejskařské sporty (agility, rally obedience, dogfrisbee, canicross apod.).

Mé srdce tedy vždy plesá, když se objeví nová krev a světe div se, zajímá se o klasické kynologické disciplíny včetně obran. Toto je budoucnost pracovní kynologie, bez nových lidí pracovní kynologie vymře. Protože služební kynologie je velmi úzce provázána právě se sportem. Jsou to spojené nádoby.

Tyto lidi je tedy tak třeba podporovat, je třeba podporovat každého, kdo se zajímá o pracovní výcvik psů, každého člena klasického ZKO, každého jednoho fanouška. A zároveň se bránit očerňování klasické kynologie, klasických cvičáků, ke kterému především dochází ze strany „novodobých“ trenérů, kteří se staví kariéru na vyhraňování se a za sebou cestou nechávají spálenou zem.

A pokud tito lidé nechtějí být jen psovodi, ale jednoho dne i trenéry! Skvělé!

Motivace k tomu stát se trenérem

Alfa a omega všeho. Dejte si pár dní pro sebe a zahajte hluboký vnitřní dialog. Proč se chcete stát trenérem psů. Může to trvat dny, týdny, ale i měsíce. možná budete potřebovat pomoc přátel, či terapeuta. Ale nic nezačínejte, dokud si na tuto otázku upřímně neodpovíte.

Je jen a pouze jedna správná motivace. Miluju výcvik psů! Miluju výcvik psů jako činnost! Aneb jak říká Jarda Jágr na otázku, proč stále hraje hokej. „Já tu hru prostě miluju“. Pouze láska k dané činnosti vám pomůže překonávat spoustu překážek, hravě, ale především zdravě. Syndrom vyhoření z výcviku psů? Nestane se v tomto případě. Práce s lidmi? Zdravě se adaptuji, apod. Daně, papírování, marketing? Naučím se.

Pokud by vaše motivace k tomu stát se trenérem psů, ale byla jiná. Výcvik psů je poté pouze prostředek k něčemu jinému. A to je špatně. Jak pro vaše klienty, tak především pro vás z dlouhodobého hlediska. Motivaci k tomu stát se trenérem psů tedy nepodceňujte.

Vím, že nic nevím

Kynologie má mnoho úrovní. Já osobně dokonce odděluji i kynologii a pejskařinu, protože vnímám, že rozdíly jsou dneska obrovské. Běžná provozní poslušnost je o mnoho nižší úroveň než připravovat psa pro sportovní výkon na vrcholové úrovni, který obsahuje konflikty, testování charakteru psa apod. Rally Obedience je daleko nižší úroveň kynologie než třeba IGP. apod.

Odpovězte si na otázku, jaká je vaše úroveň. Jste v této úrovni úspěšní? Z pohledu toho, že se chcete stát trenérem psů, stává se vám, že vás lidé spontánně žádají o radu? O trénink? To jsou ty nejlepší znamení proto, že budete jednoho dne profesionálním trenérem psů.

Mimo to, můžete sami objevovat jiné úrovně kynologie. Čím více objevíte, zkusíte, budete se zajímat. Tím obrovsky kynologicky porostete. A pozor! Chce to čas. Dopřejte si ho. Čím více budete objevovat, tím více budete zjišťovat, jak hodně toho je ještě neobjevené. Aneb můj oblíbený citát: „Vím, že nic nevím.“

Kynologie není věda, ale řemeslo

Kynologie není věda, ale řemeslo. Kynologii se nelze naučit čtením knížek, studováním postupů a protokolů někoho jiného. Nedá se naučit kopírováním někoho jiného. Kynologie je řemeslo, dá se naučit pouze výcvikem psů. Čím více psů různých úrovní, plemen, s problémy pro různé cíle a různé účely, tím začnete získávat cit. Cit je totiž ta hlavní ingredience, proč si vás klienti budou najímat.

Vzdělávejte se praxí. Vzdělávejte se tím, že budete dělat chyby. Protože jste ty chyby udělali, víte čemu se vyhnout. Za to vás lidé budou platit. Za vaši moudrost v řemeslu. 

Lidé si vás nebudou platit za to, že předříkáte to, co jste si někde přečetli, nebo vám někdo řekl. Lidé si vás nebudou platit, abyste klientovi říkali, co je další krok v naučeném protokolu. Pokud jste tento typ trenéra: nejste trenér psů, jste jen lidská verze Chat-GPT. To si nelíný klient umí dohledat, přečíst nebo nastudovat sám. 

To, co klient nemůže a za to si vás platí je to, že vy máte několikaletou praxi s tisíci psy. To je ta hlavní přidaná hodnota trenéra psů. To je to reálné kynologické vzdělání.

Teorie musí být na stejné úrovní s praxí

Teoretické znalosti musí doplňovat současnou úroveň praxe. A naopak praxe musí případně dobíhat úroveň teorie. Nejhorší co se může stát a děje se to bohužel často. Když teorie je strašně daleko před praxí. To jsou ti lidé, co se nimrají v každém „hov…“, ale jejich pes neumí ani sedni. A přitom už si za své rady říkají o peníze. Nebuďte otrokem teorie. Nemasturbujte nad teoretickými pojmy.

Jak již bylo řečeno, kynologie je řemeslo. Pokud nejste na požadované úrovni praxí, stejně to nepochopíte a ani nedokážete rozeznat, zda se jedná o blábol anebo nikoliv. A že v kynologii je teoretických blábolů.

Lepší případ je, když má někdo 40 let praxe se psy, protože byl každý den na cvičáku, ale teorie o klasickém podmiňování nikdy neslyšel. Nevadí, důležité je, že to zná z praxe. Sice dělá to samé, nedokážete to pojmenovat, ale funguje to prakticky. A to je v kynologii důležitější, než seznam přečtených knížek. Takovýto člověk bude i jako trenér o mnoho úspěšnější, i když nebude znát správné názvosloví.

Teorií nelze přeskočit roky praxe!

Stáváte se trenérem

Je to jako kapela. První je třeba hrát doma v pokojíčku, později v garáži, vesnické zábavě, menším městě a pak stadiony. Postupný vývoj. Tento vývoj netrvá roky, ale vlastně celý život. 

Trénujte své psy. Dny, týdny, měsíce a roky. Pokud budete opravdu dobrý kynolog, budete mít úspěchy. Buď to budou výsledky na zkouškách, hezký projev psa, spolehlivá provozní poslušnost nebo nadání na předávání informací. Lidé si toho všimnou. Něčeho si všimnou, ať je cokoliv v čem budete dobří.

Jak se stát trenérem totiž nemá začátek. Ono to vyplyne. Vyplyne to z vašeho vývoje. Jak to poznat? Lidé se vás začínají ptát na rady, prosí vás o trénink s vámi. A to bez toho, že byste vůbec chtěli. Nemáte webovky, natož ceník. První tréninky máte zdarma. Pokud se vám toto děje nebo bude dít, je to dobré znamení.

Pokud se vám toto nestává, ale vy chcete nabízet své služby, zpomalil bych. Zamyslel bych se. Jsem na té úrovni, že bych mohl radit ostatním? 

Ideální postup

Jak už to tak bývá ideální postup neexistuje. Na prvním místě je motivace. Musí to být jen jedna jediná. Musíte milovat samotnou činnost. Výcvik psů.

Pokud vaší motivaci bude sláva, získávání palečků, šíření vašeho „humoru“, exhibionismus. Buďte youtuberem.

Pokud vaší motivací je pocit moci, nadřazenosti, rádi se posloucháte a chcete být někoho guru, kterého ostatní budou uctívat jako svého Boha. Založte si sektu. Kývači i se psy přijdou.

Pokud vás rozboleli očička a vaše dosavadní kariéra se tak zhroutila. Objevili jste, že výcvik psů může být skvělý prostředek k tomu si vydělat a za úspěch v kynologii považujete „rozhovor“ ve Forbes. Pro dobro vaše i všech. Najděte si skvělého očního.

Pokud jste měli přísného tatínka. Vy ale ani váš pes moc nedáváte „těžkost“ života. Váš život se psem se stal vaší terapií. A tuto terapii chcete šířit dál. Prosím najděte si opravdu odbornou pomoc.

Takto bych moc pokračovat v příkladech dál. Pokud je ale vaší motivací láska k samotné činnosti, k výcviku psů. Máte ten správný vnitřní oheň, výcvikem psům trávíte nemalou část času. Dříve nebo později budete v tom, co děláte (a jedno zda je to rodinný výcvik, agility, IGP, apod.) úspěšní a nenápadně se budou okolo motat lidi pro radu, společný trénink apod. To je první krok, kdy se spontánně stáváte trenérem. Klienti z vás musí udělat trenéra, ne vy sám sebe trenérem.

Pokorně zůstaňte v oboru a úrovni, kde z vás lidi udělali trenéra. Postupně se suňte dopředu, když budete chtít. Jak se budete sunout, klientela se vám bude měnit. Úroveň vaší klientely se bude měnit s vaší úrovní.

Chcete zkusit první vlastní seminář? Nabídněte ho vlastním klientům, kteří vás znají. Líbil se jim? Byli nadšení? Mluví o vás jinde? Doporučují vás? Kapela se rozjíždí. Možná přijde nabídka z jiného města, později z jiného státu.

Jak dlouho toto všechno trvá. Může to být rok, dva, pět, deset nebo nikdy. Trenérem psů se nestáváte vy od sebe. Vaše okolí z vás jednoho udělá.

Vychovávejme další generaci kynologů

Teď něco k nám. K trenérům, výcvikům nebo instruktorům. Je naší zodpovědností, že vytvoříme takové prostředí, kde mladá generace bude mít zájem o kynologii. Cvičáky nesmí být pouze o drbech toho, kdo právě cvičí a neslyší. Časy psychického teroru, kde cvičíčí týmy brečeli nebo instruktor se každý večer, někdy i přes den vylil, už jsou snad minulostí. Instruktoři, kteří se jen bili do prsou, kde všude byli, kolik psů vyhnali, s kým se znají apod.

Toto je toxické prostředí. Kynologie je řehole. Černá díra na čas a na peníze. Dokonce i na vztahy. Tvořme přátelskou atmosféru, kde kynologové mohou sdílet svoji lásku k výcviku psů. A naše mindráky si řešme jinde.

Trenéři se nesmí cítit ohroženi, když přijde někdo nový, s novým nápadem, nebo něco dělá jinak. Podporujme nové myšlenky a postupy. Budou se nám zdát jako blbosti a v drtivé většině se blbostí i ukážou. No a co? Nechme mladou generaci dělat chyby. Netepejme je hned za to, že jsou o 1 cm lákáním moc vepředu. Nechte je získat vlastní cit. Nebuzerujme je.

Mladou generaci nezajímá neustále slyšet, že toto je dobře, toto je špatně. Toto je etické a toto neetické. Neučme je, že pouze jedna cesta je správná. Kynolog totiž ví, že neexistuje jedna jediná správná cesta, systém, postup, ideologie, metodika nebo protokol. A kdo to tvrdí, není kynolog, ale fanatický ideolog.

Sdílej článek:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám naše články?Nezmeškejte další článek

Odebírejte newsletter

Další články