Martin Laco – NePoPo® Gold Multiplicator

NePoPo® je systém, který vytvořil Bart a Michael Bellon. Je to zkratka pro Negativní Pozitivní Pozitivní. Tato metoda výcviku zlepšuje komunikaci mezi psem a jeho majitelem, činí ji efektivnější a příjemnější.

Systém NePoPo® dává psům pocit, že mohou ovlivňovat své prostředí. Tímto způsobem je cvičíme, aby byli podnikavými, inovativními a vášnivými partnery. Plnící povely s nasazením a vášní! NePoPo® spojuje to nejlepší ze světa dnešního pozitivního přístupu a staré školy.

NePoPo® je registrovaná značka Michaela a Barta Bellona, používáme ji s jejich souhlasem.

Během seminářů se často setkávám s nepochopením, proč to zrovna v NePoPo® děláme takto, proč to nedělat tak, jak to děláme všichni. Tento mindset je velmi častý z komunity sportovní kynologie. Sportovní kynologie je určitě nejrozšířenější a nejpopulárnější psí sport v komunitě pracovních psů. Bohužel tím jak je rozšířený, tak řada lidí se zasekla v tom, že sportovní kynologie je také nejlepší a představuje vrchol kynologie. Vše se tak trochu porovnává se „sportovkou“. Toto tunelové vidění poté často vede k tomu, že lidé nerozumí tomu, proč něco dělat jinak. Respektive jde vidět až určitý odpor k tomu, když se něco dělá jinak. K tomuto ale samozřejmě přispívá i lidský faktor, jako lidé obecně nemáme rádi, když někdo dělá něco jinak, často se i nevědomky cítíme ohrožení, ohrožuje to totiž naše jistoty, to co víme. A my si myslíme, že už víme…

V těchto případech se vždy snažím vysvětlit odkud NePoPo® pochází, jaká je jeho historie, z jaké filozofie výcviku psů vlastně pochází.

Bart je šampionem N.V.B.K.

Někdy slýchávám… jo Bart a co dokázal. Ono se to málo ví, protože Bart ani není žádný „mačo“ týpek, je to normální chlap… ale Bart je šampionem ve sportu NVBK a také stále drží rekord v počtu získaných bodů.

N.V.B.K. (Národní asociace Belgických kynologů) je považován za vrchol kynologie. Jedná se o jeden z nejtěžších kynologických programů světa, ne-li vůbec o ten nejtěžší. Skládá se ze 3 hlavních bloků: poslušnost (7 cviků), skoky (dálka, výška a zeď) a obrana (7 cviků). Jedná se o jediný ringový sport, kdy se velmi hodnotí kvalita zákusu. Takovýto závod trvá kolem 40 minut v kuse. 

N.V.B.K. je typicky pro ringové sporty variabilní, tedy plac je pokaždé jiný. Cviky jsou vždy za sebou jinak přeházené. Předměty jako aporty, překážky apod. jsou vždy jiné. Když je šampionát, plac je tajný. Na tajném místě se postaví úplně nový plac, který je dokonce hlídaný. Nikdo nezná jména figurantů, ani rozhodčích. Trénink před závodem? Nemyslitelné.

Do toho je N.V.B.K. jako fotbalová liga, pro kvalifikaci na šampionát je nutný dostatečný počet bodů. Pouze týmy s největším počtem bodů se kvalifikují na národní šampionát. Závody probíhají každých 14 dní. Není výjimkou, že pes absolvuje za jediný rok přes 30 závodů.

V tomto sportu je Bart Bellon šampion, který stále drží rekord v počtu získaných bodů. Z tohoto prostředí pochází výcvikový systém NePoPo®.

Proč v NePoPo® učíme psa pochopit podstatu cviku

Jak vlastně vychází z popisu programu N.V.B.K. vše je vždy jiné. Tedy narozdíl například od IGP, kdy plac je pořád stejný, cvik vypadá pořád stejně a pořadí cviku je vždy stejné. 

Jen si představte, co by se stalo, kdyby vysílačka na MS pro IGP nebyla na fotbalovém hřišti směrem na branku, nebyla posledním cvikem v bloku poslušnosti a ještě by přitom stálo všech 6 maket. Kolik psů by takovou vysílačku dalo. Ve sportovní kynologii především je rozšířené, že se pes neučí podstatu cviku, ale jeho „obraz“, který psovod potřebuje k získání bodů. Specifický obraz dle IGP, mimo tento obraz pes daný cvik často neumí.

A jelikož NePoPo® výchází z programu, kde je vše jiné, tak tento přístup by byl smrtící. V NePoPo® naopak učíme psa chápat samotnou podstatu cviku, aby ho pak pes byl schopný předvést v jakémkoliv obrazu.

Proč cviky shapujeme

Jak už opět vyplývá z podstaty programu N.V.B.K. nestačí, když psa naučíte 5000 různých situací, protože jich milion zbývá, které se mohou objevit. Pes tedy musí být chytrý a adaptovat se. Spousta cviků také pes provádí sám od sebe bez přítomnosti psovoda. Celý program je hodně založený na testování psa, jak on sám přemýšlí, chápe cvik a pes se musí přizpůsobovat zadání.

Toto je přesný opak IGP, kde vlastní vyhodnocování psa cviku nikde není. Veškeré prvky jsou nadřené na svalovou paměť a reflex. Vlastní rozhodování psa je doslova nežádoucí.

NePoPo® však vychází z prostředí, kdy je vlastní invence psa nutností. Pes musí být samostatný, inteligentní, schopný se adaptovat a rozhodovat sám za sebe. Proto shaping.

Proč samotné chování musí být odměnou

Ve sportovní kynologii je obvyklé, že pes celou dobu maká za odměny a pomoci a psovodi se snaží všelijak psa oblbnut, aby na zkouškách a závodech nepřišel na to, že odměna není. Je si třeba však také uvědomit, že ve sportovní kynologii pes závodí cca 5 závodů ročně. A stále ve stejných podmínkách, cviky vypadají pořád stejně, apod. Mezi jednotlivými závody je tak mnoho času na to, aby psovod znovu psa přesvědčil, že odměna nebo pomoc bude i na závodech. Samozřejmě, že čím má pes více zkušeností, tím to jde hůře.

Avšak v N.V.B.K. toto není možné, když se závodí každých 14 dní a jeden závod trvá okolo 40 minut (pro představu IGP3 obrana trvá 8 minut). Oblbnout takového psa, že přijde odměna nebo pomoc je nemožné. 

Proto v NePoPo® chceme, aby samotný cvik byl odměnou. Aby cvik nebyl závislý na přítomnosti odměny, pomoci nebo korekce. Ale aby proces výuky cviku byl kompletně dokončen. A aby daný cvik byl samoodměňující, protože tehdy není nutné psa odměňovat.

Proč rozvoj psa a déle trvající výcvik

V NePoPo® vždy postupujeme od socializace, základní abecedu pro život, rozvoj charakteru a dovedností. Poté naučíme jednotlivé chování. Až poté jednotlivé cviky a až nakonec to dáme do uceleného bloku. Takovýto výcvik trvá zpravidla 5 let.

V IGP není naopak překvapením, že 8-týdenní štěně už učíme ihned chodit u nohy, obraty, sedat a lehat přesně tak, jak pak bude na zkouškách. Psi také začínají o mnoho dříve svoji závodní kariéru, ale také končí o mnoho dříve.

V N.V.B.K. není překvapením pes, který končí kariéru zázemí ve 12 letech s přes 200 závody popsanými výše. Nelze se pak divit, že Belgičani u svých malinoisů nevyžadují rentgeny, proč taky… Zpravidla ve věku, kdy typická IGP malina začíná závodní kariéru, se N.V.B.K. pes teprve učí dávat jednotlivé cviky dohromady. Když v IGP pes končí kariéru, N.V.B.K. pes jí teprve začíná. Jiný sport, jiný mrav…

Proč přidáváme negativní posílení

V N.V.B.K. pes musí cvik umět a plnit za jakýchkoliv okolností. Pes je v tomto programu testován na hranici svých možností a v programu jsou situace, na který pes nemůže být připraven, protože nikdy nevíte, co přijde. Tento program tedy vyžaduje tu nejvyšší úroveň kynologie. Každý povel musí být reflexem a pes musí rozumět důsledkům jak za splnění, tak nesplnění. 

Není náhodou, že psi z tohoto programu jsou žádání v ozbrojených složkách po celém světe, protože linie pocházející z tohoto sportu jsou programem tvrdě selektována. Program je tak náročný, že samotný trénink tohoto programu selektuje jak kvalitu psů, tak kvalitu výcviku psů.

Psa je tedy třeba připravit na nejvyšší kynologickou úroveň. Negativní posílení přidáno do žádoucího chování, které pes miluje, je nejlepší cestou později ke spolehlivé poslušnosti za jakýchkoliv konfliktních nových situací, se kterými se pes může potkat.

Takže NePoPo® je nejlepší?

Vlastně to opakuji na každém semináři. Není. Nic není nejlepší. Nehledejte jednu ultimátní a svatou pravdu. Každý program, sport, tým, pes, psovod vyžadují unikátní přístup. A každý z nich bude hledat své nejoptimálnější řešení. Někdo ho třeba najde v NePoPo®, někdo ho najde v něčem jiném. To je naprosto v pořádku. Na konci každý z nás musí být architektem svého vlastního výcvikového systému.

Tento blog měl jen osvětlit historii vývoje systému NePoPo® a přiblížit prostředí, z kterého se vyvinul, aby čitatel pochopil… ahá, tak proto.

Pokud se vám tento článek líbil, dejte mi prosím vědět do komentáře. Pokud máte zájem o individuální konzultaci nebo máte zájem o internátní výcvik, kontaktujte mne prosím na info@arkak9.com. Na webových stránkách také naleznete kalendář akcí.

Sdílej článek:

2 názory na “Pozadí vzniku systému NePoPo®”

  1. Moc hezký článek 🙂 Máte přehled jak si stojí na soutěžích IGP psi cvičení metodikou NePoPo? Napadá mě, zda právě ta samostatnost a přemýšlení jim tam není na obtíž, když pro to v IGP není úplně místo. Body tam letí dolů za každou “pitominu”, což asi to strojové naučení sekvencí dokáže pokrýt. 🙂

    1. Dobrý den, ano IGP je program, kde je samostatnost, rozvoj a rozhodnost psa nežádoucí. Jedná se přesně o strojově naučené cviky. Proto v IGP nové NePoPo® budete těžko hledat, poměrně často se však setkáte se starým NePoPo® bez shapingu. Kombinace tlaku a lákání. Koukněte na jména jako Tobias Oleynik, Helmut Raiser nebo Jogi Zank ti používají staré NePoPo®.

      Ano v IGP se řeší každá maličkost, je to nutnost. Rozdíl mezi prvním a pátým místem je v jednotkách bodů až půl bodů. Proto se hodnotí i takové pitominy. To je rozdíl oproti ringovým sportům, kde je rozdíl v jednotkách desítek bodů. Jinak řečeno v IGP první pětka nemá problém splnit veškeré cviky, takže rozdíly je třeba někde najít. pro hodnocení. Ringové sporty jsou naopak tak těžké, že málokdy se stane, že by pes splnil veškeré cviky bez chyby.

      Lidově se také často říká a souhlasím s tím, že IGP netestuje kvalitu psa, ale kvalitu tréninku. Ringové sporty testují kvalitu psa a tréninku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám naše články?Nezmeškejte další článek

Odebírejte newsletter

Další články